Daugybė faktų apie auksą ir iš jo gaminamus juvelyrinius dirbinius
Visuomet dievinote juvelyrinius dirbinius ir ypatingai didelį dėmesį būdavote linkę skirti iš aukso pagamintiems papuošalams? Jei taip, jūs tikrai nesate vieninteliai, kuriems patinka auksas. Jau tūkstančius metų auksas yra populiariausias taurusis metalas, kuris yra dažniausiai naudojamas gaminant įvairius juvelyrinius dirbinius. Taigi, labai įdomu apie auksą pateikti ne vieną galbūt daugeliui iš jūsų iki šiol negirdėtą detalę.
- Didžiausias kada nors rastas aukso grynuolis svėrė 85,05 kilogramų. Jis buvo rastas Australijoje 1872 m. Taip pat nereikėtų pamiršti ir 1869 m. Australijoje rasto aukso grynuolio, kurio svoris buvo 68,08 kg, o Japonijoje 1901 m. buvo rastas 71 kg svėręs aukso grynuolis. Galite tik įsivaizduoti, kiek daug juvelyrinių dirbinių buvo galima pagaminti iš tokių didžiulių aukso grynuolių.
- Piritas yra naudojamas juvelyrikoje, tačiau iš jo pagamintų papuošalų nėra labai daug, nes jo kietumas yra mažas. Kaip bebūtų, anuomet piritas buvo vadinamas ir „kvailių auksu“. Tokį neįprastą pavadinimą piritas gavo dėl savo didelio panašumo į tikrą auksą. Taigi, aukso karštligės metu aukso ieškotojai neretai piritą palaikydavo auksu.
- Aukso karatas yra matavimo vienetas, kuris nusako, kokio grynumo yra auksas. 24 karatų auksas yra 100 % grynumo.
- Nors niekas negali pasakyti visiškai tikslaus skaičiaus, manoma, kad apytiksliai 80 % Žemėje esančio aukso vis dar yra palaidota giliai po žeme. Taigi, nepaisant to, kad kasmet iškasama labai daug aukso, vis dėlto jo atsargos Žemėje iki šiol yra ypatingai didelės.
- Paskutinius 100 metų Pietų Afrika buvo didžiausia aukso tiekėja visame pasaulyje. Tačiau visai neseniai situacija aukso rinkoje pasikeitė ir dabar pirmaujančias pozicijas užima Kinija.
- Nepaisant to, kad sidabras ir platina yra labai populiarūs taurieji metalai, statistika rodo, kad Amerikoje net 75 % būsimų nuotakų sužadėtuvių metu gauna auksinį sužadėtuvių žiedą su jame inkrustuotu deimantu.
- Auksiniai juvelyriniai dirbiniai skirtingose pasaulio šalyse skiriasi. Pavyzdžiui, Pietų Azijoje juvelyriniai dirbiniai iš aukso yra grynesni nei tie, kurie yra gaminami Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Aukso dirbiniai Pietų Azijoje paprastai būna 22 karatų, kai tuo tarpu Vakaruose dažniau yra naudojamas 14 karatų auksas.
- Auksas yra minkštas, kalus ir tąsus taurusis metalas, todėl dėl savo pastarųjų savybių jis tampa labai puikiu pasirinkimu juvelyrinių dirbinių gamyboje.
- Aukso elektrinis ir šilumos laidumas yra apytiksliai 30 %. Taigi, jo laidumas yra mažesnis nei sidabro.
- Grynas auksas visuomet yra ryškiai geltonos spalvos, tačiau jei norima, kad auksas įgautų kitokią spalvą, jis turi būti lydomas su kitais metalais. Pavyzdžiui, rožinis auksas yra grynas auksas sumaišytas su variu, kuris suteikia šiam tauriajam metalui rožinį atspalvį.
- JAV Iždo departamento duomenimis, JAV vyriausybės turimi aukso rezervai rinkos kaina 2020 m. rugsėjo mėn. buvo vertinami 493,4 milijardais USD.
- Ar žinojote, kad astronautų šalmuose taip pat yra aukso? Jų šalmai yra padengti ypatingai plonu aukso sluoksniu, tokiu būdu sumažinant saulės šviesos skleidžiamą karštį ir akinimą. Šis faktas labai puikiai parodo, kad aukso panaudojimas yra labai platus ir tikrai neapsiriboja vien tik juvelyriniais dirbiniais.
Dabar, kai žinote dar daugiau apie visų mėgstamą auksą, turbūt imsite šį taurųjį metalą vertinti dar labiau. Ir tai būtų visiškai suprantama, kad be aukso šiandien būtų tiesiog sudėtinga įsivaizduoti daugybę įspūdingo grožio juvelyrinių dirbinių.
Daug naudingos informacijos apie juvelyrinius dirbinius galima rasti Dote.lt.