Druskininkų Žinia

Druskininkų miesto renginiai, pramogos ir naujienos

krapai

Jei norite pasiruošti krapų žiemai, pirmiausia reikėtų jų pasisodinti. Šios prieskoninės žolelės gerai auga puriame priesmėlio ar priemolio dirvožemyje, saulėtoje vietoje. Pasitraukus įšalui ir atšilus orams, priklausomai nuo tų metų klimato, krapus galite sėti jau balandžio mėnesį tiesiai į paruoštą lysvę. Tarp vagelių palikite maždaug 20 centimetrų atstumus.

Jeigu itin mėgstate krapus ir kuo daugiau norite jų pasiruošti žiemai bei naudoti visą vasarą, reikėtų sėją kartoti kas savaitę arba dvi iki birželio antros pusės. Vėliau procesą galėsite pakartoti nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo antros pusės.

Krapai žiemai turi būti sveiki ir nesužydėję. Pastaruosius naudokite rauginimui. Suvešėjusius krapus, maždaug 10 – 15 cm ūgio, jau galite rauti. Nepamirškite pašalinti šaknų.

Kaip krapus parengti žiemai?

Štai toks klausimas kyla nurinkus krapų derlių. Aptarkime populiarinusius būdus, tai:

–          šaldymas,

–          džiovinimas,

–          sūdymas ir įvairūs padažai.

Šaldymas turbūt vienas iš patogiausių variantų. Pirmiausia krapus reikia gerai nuplauti, tuomet nusausinti. Galite palikti džiūti ant medžiaginių arba popierinių rankšluosčių vėdinamoje patalpoje, pavyzdžiui, ant palangės. Nepamirškite pavartyti. Žinoma, galite pasinaudoti ir specialia salotų džiovykle, taip paspartinsite nusausinimą. Sausus krapus susmulkinkite peiliu ir suberkite į indelius, kuriuos bus patogu laikyti šaldiklyje.

Kitas šaldymo būdas – ledo kubeliuose. Švariai nuplautus lapus susmulkinkite, jeigu norite, galite apšlakstyti aliejumi ar sviestu. O jei norite dar praktiškesnio varianto – sumaišykite su išspaustu česnaku ar (ir) kitais mėgiamais prieskoniais. Mišinį tolygiai paskirstykite indeliuose ir įdėkite į kamerą. Kuomet gerai sustings, galite išimti ir kubelius suberti į sandarų šaldymo maišelį bei vėl padėkite atgal į kamerą.

Prieš džiovinant, krapus vėlgi reikia švariai nuplauti, nusausinti ir palikti džiūti gerai vėdinamoje patalpoje. Galite džiovinti ir orkaitėje, bet reikėtų labai atidžiai sekti procesą, antraip krapai perdžius, pagels ir pakvips šienu.

Jei druska Jums ne priešas, galite sausus ir susmulkintus krapus sūdyti. Tiesiog į švarų indelį berkite sluoksnį krapų ir druskos. Taip sluoksniuokite iki pat viršaus ir sandariai uždarykite. Tokiu būdu paruošti krapai šaldytuve išstovės visus metus.

Mėgstantiems padažus su krapais, rekomenduojame paieškoti interneto platybėse Jums patraukliausių receptų ir mėgautis šių prieskoninių žolelių skoniu kiek širdis geis.