Druskininkų Žinia

Druskininkų miesto renginiai, pramogos ir naujienos

Nors prakalbus apie turto vertinimą, dažniausiai pirma mintis – nekilnojamasis turtas (namai, butai ir kiti objektai), kilnojamo turto vertinimas gali būti ne mažiau aktualus tiek privatiems asmenims, tiek įmonėms, verslams, kitiems juridiniams asmenims ar institucijoms. Ką verta žinoti apie šią paslaugą?

Kas yra kilnojamasis turtas?

Remiantis Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, kilnojamasis turtas išskiriamas į šias pagrindines rūšis: 1) transporto priemonės, 2) ūkinės prekės bei padargai, 3) pramoninės prekės, 4) elektros gaminiai, 5) kompiuteriai (ir panaši elektroninė technika), 6) įvairūs tauriųjų metalų gaminiai (pavyzdžiui, juvelyrika), 7) ir galiausiai – visas kitas kilnojamasis turtas, kaip augintiniai, ūkio gyvuliai, meno kūriniai, medicinos ar kosmetikos aparatai bei kt. turtas, kurį galima perkelti iš vienos vietos į kitą, nepažeidžiant jo vertės ir nepakeičiant sudėties bei savybių.

Kokiais atvejais būtinas kilnojamo turto vertinimas?

Ši paslauga gali būti aktuali dėl daugybės įvairių priežasčių, tačiau dažniausios yra šios:

  1. Perkant arba parduodant kilnojamąjį turtą;
  2. Deklaruojamas turtas (jeigu turtas buvo įsigytas, dovanotas, gautas paveldėjimo tvarka ir pan.);
  3. Siekiama kilnojamąjį turtą apdrausti už numatytą sumą;
  4. Kai turtas nuomojamas, dovanojamas ar perleidžiamas kitokia forma;
  5. Dėl įvairių priežasčių įkeičiant turtą;
  6. Tokiu atveju, kai turtui padaroma žala ir atliekamas patirtų nuostolių vertinimas;
  7. Vykstant ginčui teisme.

Susidūrus su šiomis ar panašiomis aktualijomis, būtina pasirūpinti kokybišku kilnojamojo turto vertinimu. Tai paslauga, kuri užtikrins sąžiningus sandorius ir suteiks galimybę laisvai naudotis ir eksploatuoti šį turtą.

Kaip vyksta kilnojamo turto vertinimas?

Kilnojamo turto vertinimas yra paslauga, kuriai būtinas gilus teisinių klausimų išmanymas ir nustatytų protokolų laikymasis. Jeigu ši užduotis bus atliekama kompetentingų turto vertintojų, visas procesas praeis greitai ir sklandžiai.

Atliekant vertinimą, pirmiausia būtina apžiūrėti turtą, nufotografuoti ir surinkti aktualią informaciją apie konkretų objektą, surinkti visus reikalingus teisinius (nuosavybės ir kt.) dokumentus.

Kai atliekama nuosekli objekto apžiūra, turto vertintojas atlieka rinkos apžvalgą ir tam tikrus skaičiavimus, kurie padeda nustatyti realią turto vertę.

Užbaigiant vertinimo procesą, užpildomi oficialūs dokumentai, parengiama vertinimo anketa, aiškiai nurodoma turto vertė ir pateikiami šią vertę pagrindžiantys argumentai.