Judėti verta – fizinio aktyvumo nauda širdžiai
Fizinis aktyvumas būtinas gerai sveikatai palaikyti, o vienas svarbiausių jo privalumų – teigiamas poveikis širdies sveikatai. Reguliarus mankštinimasis yra susijęs su daugeliu širdies ir kraujagyslių sistemai naudingų veiksnių, įskaitant mažesnę širdies ligų riziką, mažesnį kraujospūdį ir geresnę kraujotaką. Taigi, šiame straipsnyje plačiau aptarsime fizinio aktyvumo naudą širdžiai ir tai, kaip galite jį įtraukti į savo kasdienę rutiną.
Mažesnė širdies ligų rizika
Širdies ligos yra pagrindinė mirties priežastis visame pasaulyje, o reguliarus fizinis aktyvumas yra vienas geriausių būdų sumažinti jų riziką. Fiziniai pratimai padeda gerinti širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, stiprina širdį bei plaučius, mažina kraujospūdį ir cholesterolio kiekį kraujyje. O tai gali padėti sumažinti širdies ligų, infarkto ir insulto riziką.
Mažesnis kraujospūdis
Aukštas kraujospūdis yra svarbus širdies ligų rizikos veiksnys. Mankštinimasis gali padėti sumažinti kraujospūdį ir sumažinti širdies apkrovą. Aerobiniai pratimai, pavyzdžiui, bėgimas ar važinėjimas dviračiu, laikomi ypač veiksmingais mažinant kraujospūdį. Specialistai teigia, kad netgi mažo ar vidutinio intensyvumo fiziniai pratimai, pavyzdžiui, greitas ėjimas, gali turėti teigiamos įtakos kraujospūdžiui.
Geresnė kraujotaka
Fizinis aktyvumas taip pat gali pagerinti kraujotaką, kuri yra labai svarbi sveika širdžiai palaikyti. Mankšta skatina azoto oksido, kuris plečia kraujagysles ir gerina kraujotaką, gamybą. O geresnė kraujotaka gali padėti sumažinti kraujo krešulių, širdies priepuolių ir kitų širdies bei kraujagyslių ligų riziką.
Svorio valdymas
Tam, kad širdis būtų sveika, labai svarbu palaikyti sveiką kūno svorį, o fizinis aktyvumas yra veiksmingas būdas jį kontroliuoti. Mankštinantis deginamos kalorijos, greitinama medžiagų apykaita ir stiprinami raumenis, o tai gali padėti sumažinti svorį ir pagerinti kūno sudėtį. Reguliarus fizinis aktyvumas taip pat gali padėti išvengti svorio augimo ir ilgainiui išlaikyti sveiką svorį.
Pratimų įtraukimas į kasdienę rutiną
Fizinių pratimų įtraukimas į kasdienę rutiną nebūtinai turi būti sudėtingas ar reikalaujantis daug laiko. Netgi paprasta veikla, pavyzdžiui, vaikščiojimas, darbas sode ar lipimas laiptais, gali būti labai naudinga širdžiai. Svarbiausia – rasti veiklą, kuri jums patiktų ir kurią galėtumėte atlikti nuolat.
Sveikiems 18–65 metų amžiaus suaugusiems žmonėms Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja ne mažiau kaip po 30 minučių vidutinio intensyvumo fizinės veiklos 5 dienas per savaitę arba ne mažiau kaip po 20 minučių labai intensyvios fizinės veiklos 3 dienas per savaitę.
Vis dėlto jei dar tik pradedate mankštintis arba turite kokių nors sveikatos problemų, prieš tai pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu. Norintiems padidinti savo fizinį aktyvumą, tačiau turintiems širdies ar kraujagyslių sistemos sutrikimų gali padėti kardiologai Kaune arba Vilniuje. Jei norite sužinoti daugiau apie šių specialistų teikiamas paslaugas arba užsiregistruoti vizitui klinikoje, tai galite padaryti paspaudę ant pateiktos nuorodos.
Fizinio aktyvumo nauda širdžiai – neabejotina. Tad jei norite pagerinti savo širdies būklę ir sumažinti širdies bei kraujagyslių ligų riziką, įtraukite mankštą į savo kasdienę rutiną. Skirkite laiko fiziniam aktyvumui ir įsitikinkite jo teikiama nauda, kuri išties visapusiška.