Druskininkų Žinia

Druskininkų miesto renginiai, pramogos ir naujienos

Statistika rodo, kad žuvų taukai yra vieni iš pačių populiariausių žmonių vartojamų maisto papildų. Tačiau nepaisant to, ar jūs žuvų taukus jau vartojate, ar to jums dar neteko daryti, galite būti sudominti, kokiais gi privalumais jie pasižymi mūsų sveikatai.

Gali padėti kovojant su lėtiniais uždegimais

Taukai, išgauti iš tokių žuvų kaip ančiuviai, sardinės ir skumbrė, suteikia dviejų tipų omega-3 riebalų rūgštis – eikozapentaeninę rūgštį (EPR) ir dokozaheksaeno rūgštį (EHR), galinčias sumažinti uždegimą ir simptomus, kuriuos sukelia organizme vykstantys uždegiminiai procesai. Kadangi žemo laipsnio lėtiniai uždegimai yra siejami su priešlaikiniu senėjimu ir daugybe ligų, omega-3 gali veiksmingai pagelbėti mūsų sveikatai.

Padeda palaikyti normalią širdies veiklą

Žuvų taukai gali padėti padidinti „gerojo“ cholesterolio lygį ir sumažinti trigliceridų kiekį. Jie taip pat padeda sumažinti ir kraujo spaudimą, apsaugoti nuo plokštelių formavimosi arterijose ir jo sukeliamo arterijų spindžio susiaurėjimo. Dėl visų šių priežasčių medicinos specialistai teigia, kad žuvų taukai gali palaikyti normalią širdies veiklą, kartu sumažinant širdies smūgio riziką.

Gali padėti padidinti kaulų tankį

Neretai žmonėms būna lengviau gauti gerokai daugiau omega-6 riebalų rūgščių, kurios yra randamos augaliniuose aliejuose (tokiuose kaip kukurūzų ir saulėgrąžų aliejus), nei omega-3 riebalų rūgščių – ypač EPR ir EHR. Toks disbalansas gali nulemti mažesnį kaulų tankį tiek moterų, tiek ir vyrų tarpe. Tačiau, laimei, vyresnio amžiaus žmonės, kurie vartoja daugiau omega-3 riebalų rūgščių išsaugo didesnį kaulų tankį, žuvų taukus paverčiant labai veiksminga priemone kovai su kaulų tankio mažėjimu.

Gali pagerinti smegenų veiklą

Vieno atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad žuvų taukai vos per penkias savaites padidino suaugusiųjų (tarp 51 ir 72 m. amžiaus) pažinimo gebėjimus, lyginant su dalyviais, kuriems buvo duodamas placebas. Atlikti tyrimai taip pat susiejo didesnį omega-3 kiekį su mažesne depresijos ir nerimo rizika. Be to, žuvų taukai gali būti naudingi ir įtraukiant juos į standartinę antidepresinę terapiją.

Padeda būti geros fizinės formos

Kai kurie tyrimai omega-3 riebalų rūgštis susiejo su svorio mažinimu. Be to, žuvų taukų maisto papildai taip pat gali sulėtinti natūralų raumenų masės mažėjimą ir raumenų funkcijos silpnėjimą vyrams ir moterims tarp 60 ir 85 m. amžiaus. Žuvų taukai paskatina ir baltymų gamybą bei padidina raumenų masę. Kai kurie tyrimai taipogi parodė, kad žuvų taukai gali turėti netiesioginį poveikį svorio reguliavimui, stimuliuojant tam tikras smegenų dalis, kurios yra atsakingos už suvartojamo maisto kiekį.

Teisingas požiūris į žuvų taukus

Kai yra tiek daug skirtingų ir svarbių žuvų taukų privalumų mūsų sveikatai, galite norėti akimirksniu pradėti juos vartoti. Tačiau žuvų taukuose esančios polinesočiosios riebalų rūgštys omega-3 šiek tiek skystina kraują, todėl pernelyg didelis žuvų taukų kiekis gali padidinti pašalinių poveikių riziką – ypač, jei žuvų taukai vartojami kartu su kraują skystinančiais vaistais, tokiais kaip aspirinas, ar maisto papildais, tokiais kaip vitaminas E, ciberžolė, ženšenis, ginkmedis ar imbieras. Todėl labai svarbu ir visuomet rekomenduojama prieš pradedant vartoti maisto papildus apie tai pasitarti su savo gydytoju.

Tuo tarpu jei bent keletą kartų per savaitę valgote riebią žuvį, tokią kaip lašiša, sardinės ar skumbrė, jūsų organizmui gali pakakti omega-3 riebalų rūgščių. Tačiau jei pakankamai omega-3 su maistu gauti jums nepavyksta, tinkamas maisto papildų vartojimas gali tapti veiksminga išeitimi.

Daugiau informacijos apie žuvų taukus skaitykite: https://biofitus.lt/maisto-papildai/66-zuvu-taukai.html