Druskininkų Žinia

Druskininkų miesto renginiai, pramogos ir naujienos

Riebalais užterštos nuotekos – pakankamai didelė problema, su kuria susiduria didžioji dalis kavinių, restoranų ar kitų viešojo maitinimo įstaigų. Prieš išleidžiant į kanalizacijos sistemas, nuotekos, kuriose daug riebalų, turi būti specialiai apdorojamos. Griežti nuotekų valymo reikalavimai taikomi dėl kelių priežasčių. Šiame straipsnyje pateiksime 3 priežastis ir patarimus, kaip tinkamai išvalyti nuotekas.

1. Poveikis kanalizacijos sistemai

Užkimšti kanalizacijos vamzdžius gali ne tik vandenyje netirpūs higienos reikmenys, pavyzdžiui, ausų krapštukai, vatos diskeliai, bet ir riebalai. Riebalų atliekos, kol jos nėra atšalusios, lengvai ir greitai pasiekia nuotekų vamzdynus ar valymo įrenginius. Sustingę riebalai kaupiasi ant vamzdžių sienelių, ilgainiui tokiu būdu mažindami nuotekų pralaidumą. Dėl šios priežasties tiek nuotekų valymo įrenginiai, tiek kanalizacijos vamzdynai gali užsikimšti.

Tam, kad nuotekų valymo įrenginys ar centrinis kanalizacijos vamzdynas neužsikimštų, patariama pasirūpinti riebalų skirtuvu. Jame nuotekos atskiriamos nuo riebalų, kurie kaupiami specialioje skirtuvo dalyje. Be to, riebalų skirtuvo konstrukcijoje dažniausiai yra riebalų lygio daviklis, kuris įspėja apie susikaupusį per didelį kiekį. Jiems pasiekus tam tikrą lygį, reikia pašalinti susikaupusius riebalus.

2. Poveikis aplinkai

Riebalais užterštos nuotekos yra pavojingos vandens ekosistemoms ir požeminiam vandeniui. Netinkamas nuotekų apdorojimas ar tiesioginis jų išleidimas į vandens telkinį gali sukelti rimtų aplinkos problemų. Kadangi tarša patenka į vandeningus sluoksnius, požeminiame vandenyje neleistinai padidėja azoto junginių koncentracijos. Tokiu atveju kyla grėsmė, kad į geriamąjį vandenį gali pateikti ir kitos pavojingos medžiagos.

3. Poveikis žmogaus sveikatai

Jau žinoma, kad į aplinką išleistos nuotekos, kuriose gausu riebalų, padidina vandens ir dirvožemio taršą. Dėl to jos gali būti pavojingos ne tik augalams, gyvūnams, bet ir neigiamai paveikti žmogaus sveikatą. Vartojant vandenį, kuris užterštas cheminėmis medžiagomis, galima susirgti įvairiomis ligomis.

Įtarus, kad geriamasis vanduo gali būti užterštas, patariama nedelsiant kreiptis į vandens valymo specialistus. Ekspertai paims vartojamo vandens mėginį ir ištirs jį laboratorijoje. Tyrimo rezultatai tiksliai parodo, kokios kokybės yra vanduo ir kokių medžiagų bei teršalų jame iš tikrųjų yra.

Akivaizdu, nuotekų taršos problema – gana opi, todėl taikomi vis griežtesni nuotekų valymo reikalavimai. Už reikalavimų tinkamai tvarkyti riebalų atliekas nesilaikymą, maisto pramonės atstovams gali būti taikoma administracinė atsakomybė ar piniginės sankcijos. Norint išvengti nemalonumų, rekomenduojama pasirūpinti riebalų skirtuvu, kuriame kaupiamos riebalų atliekos.