Kas sukelia žilus plaukus?
Nukirpkite vieną žilą / pilką plauką, ir užaugs dar du! Iš tikrųjų tai netiesa, kaip ir labai paplitęs melas, kad žili plaukai atsiranda dėl streso ar traumos. Iki 50 metų dauguma žmonių turi nemažai gražių žilų plaukų ir jums gali prireikti ieškoti kur galite nuspirkti tokių variantų kaip pilki plaukų dažai ,tačiau kas tai lemia žilus pilkus plaukus?
Žili pilki plaukai
Iš tikrųjų plaukai prasideda kaip balti – tada melanocitai, plaukų folikulų ląstelės, gamina pigmentą melaniną, kuris suteikia plaukams spalvą. Kuo daugiau melanino, tuo tamsesni plaukai. Kuo mažiau melanino, tuo plaukai šviesesni. Jaunystėje melanocitų ląstelės tęsia savo darbą, suteikdamos spalvą mūsų plaukams. Tačiau laikui bėgant ląstelės pradeda nykti ir nustoja gaminti pigmentus, todėl plaukai tampa žili. Žilimas paprastai prasideda ties smilkiniais, o paskui pamažu juda iš priekio į nugarą.
Paprastai laiką, kada pradeda žilti plaukai, lemia genetika. Tačiau žilus plaukus gali sukelti ir kiti veiksniai ir net ankstyva žilumo pradžia.
Vienas iš dažnų veiksnių yra vitamino B12 trūkumas, dar vadinamas perniciozine anemija. Mūsų plaukų folikulams iš tikrųjų reikalingas vitaminas B12, nes be jo jie negauna daug deguonies turinčio kraujo, nes vitaminas B12 atsakingas už sveikų raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Kad to išvengtumėte, būtinai kasdien vartokite vitamino B12 turtingus maisto produktus, pavyzdžiui, sūrį, kiaušinius ir vėžiagyvius.
Dėl pernelyg aktyvios arba nepakankamai aktyvios skydliaukės taip pat gali atsirasti ankstyvų žilų plaukų. Taip yra todėl, kad skydliaukė veikia pigmentą gaminančių melanocitų veiklą. Jaunesniems nei 30 metų asmenims, kurie turi daug žilų plaukų, specialistai pataria pasitikrinti skydliaukės veiklą pas gydytoją.
Vitiligo
Priešlaikinį žilimą taip pat gali sukelti liga, vadinama vitiligo. Ši autoimuninė liga pasireiškia, kai sunaikinamos melanocitų ląstelės, todėl ant odos atsiranda pigmentuotų sričių ir ankstyvų žilų plaukų.
Tabako gaminių rūkymas taip pat gali prisidėti prie ankstyvo plaukų žilimo. Nustatyta, kad rūkaliai keturis kartus dažniau turi žilus plaukus. Pasak odos specialisto Ralfo M. Truebo, dūmuose esančios cheminės medžiagos gali pažeisti plaukų folikulų ląstelių DNR ir sutraukti kraujagysles, kurios aprūpina folikulus krauju.
Be to, Harvardo mokslininkų teigimu, plaukų žilimą gali sukelti melanocitų kamieninių ląstelių nesugebėjimas palaikyti melanocitų gamybos.
Ničolas Klarkas, „Mockingbird” salono Filadelfijoje (Pensilvanija) kirpėjas, taip pat nurodė dar vieną žilų plaukų priežastį. „Jei organizme susikaupia vandenilio peroksido, tai taip pat gali būti žilų plaukų priežastis, – sakė N. Klarkas.
Statistiškai tikimybė žilti po 30 metų kas dešimtmetį padidėja 10-20 %. Biologinė lytis kai kuriems gali lemti žilų plaukų pradžią, nes teigiama, kad vyrai paprastai pradeda žilti sulaukę 30 metų, o moterys – 35 metų. Rasė ir etninė kilmė taip pat gali turėti įtakos, nes teigiama, kad europiečių ar Artimųjų Rytų protėviai paprastai žilsta anksčiau nei afrikiečių ar azijiečių protėviai.
Žilimas darbas
Kai kurie neteisingai teigia, kad žilus plaukus sukelia politiko karjera. Pavyzdžiui, stebėtojai dažnai dėl Amerikos prezidentų plaukų žilimo kaltina jų įtemptą darbą pareigose. Tačiau iš tikrųjų taip yra todėl, kad prezidentas pagaliau sulaukė amžiaus, kai plaukai paprastai žilsta, o daug streso keliantis darbas yra tik sutapimas. Pavyzdžiui, prezidentas B. Obama, būdamas 47 metų, pagaliau subrendo žilti. Tai dar labiau griauna liaudies pasaką „žili plaukai yra streso arba traumos požymis”.
Dėl daugelio šių anksčiau minėtų veiksnių žilų plaukų atsiradimas iš tiesų atrodo susijęs su nelaimingomis aplinkybėmis, susijusiomis su ligomis, toksinais ar trūkumais. Kad ir kokios priežastys lemtų žilus plaukus, jie yra laimingas sidabrinis maišelis tiems, kurie juos turi, ir su jais reikėtų elgtis itin pagarbiai, naudojant plaukų produktus, sukurtus specialiai žilų plaukų šlovei.