Druskininkų Žinia

Druskininkų miesto renginiai, pramogos ir naujienos

Lietuviškam klimatui  geriausiai tinka auginti: gliaudomasias ir šparagines pupeles. Pagal krūmelio formą pupelės dar skirstomos: krūmines, pusiau vijoklines ir vijoklines. Ruošiantis pupelių sėjai visuomet tenka  sukti galvą, kokią veislę rinktis. Geriausia rinktis tas veisles, kurias yra išvedę mūsų kaimyninių šalių selekcininkai- lenkai, čekai, vokiečiai, nes didžiausia tikimybė, jog šios pupelių sėklos puikiai augs ir derės Lietuvoje. Taip pat reikėtų rinktis veisles atsparesnes ligoms.  

Šparaginės pupelės

Šparaginės pupelės nuo krūminių ir vijoklinių skiriasi savo forma, ankščių spalva ir ilgiu, ankstyvumu. Šios rūšies pupelės-  ne tiek drėgmę, kiek šilumą mėgstantys augalai. Todėl jas sėti reikia tada, kai  nebėra šalnų pavojaus. Jokiu būdu nereikėtų paankstinti sėjos, nes  užklupus šalnoms pupelės nušals. Šparagines pupeles reikia vartoti, kol sėklos nesubręsta, o ankštys viduje neturi kieto sluoksnio, itin tinka šviežiam vartojimui, šaldymui, kepimui, virimui ar konservavimui.

Kur panaudojamos gliaudomosios pupelės?

Pupelės gali tapti išskirtiniu įprastos sriubos akcentu. Iš pupelių verdamos ir trintos sriubos. Šios daržovės idealiai tinka troškiniams ir puikiai dera su pomidorų padažu, morkomis bei svogūnais. Nuo seno lietuviškoje virtuvėje pupelės buvo naudojamos mišrainėms, derinant jas su virtais burokėliais bei žaliais obuoliais. Pupelės taip pat gali būti naudojamos padažams ir garnyrams. Jos dedamos  ir į  sūrius, pyragus. Ruošiant pupelių atsargas žiemai, jas patartina  džiovinti arba konservuoti. Žalių – termiškai neapdorotų- pupelių vartoti negalima.

Kodėl vertėtų auginti ir vartoti pupeles

Šias ankštines daržoves auginti ir vartoti  vertėtų dėl maistinių medžiagų gausos: jose gausu baltymų, aminorūgščių, kurios biologiniu požiūriu, yra nepakeičiamos, tačiau žmogaus organizme savaime nesusidaro. Pupelių sudėtyje taip pat yra vitamiinų C, B1, B2, B6. PP bei cinko, kalio ir vario. Savo mitybą praturtinus pupelėmis iš organizmo lengviau išsiskiria skysčiai, optimizuojama širdies ir kraujagyslių sistemos veikla. Beje, šios ankštinės daržovės labai sočios. O kartu pastebima, kad pupelėse esančios medžiagos mažina cukraus kiekį  kraujyje, todėl yra naudojamos sergant diabetu.